11 Ιαν 2010

Oλυμπιακός-Λάρισα 2-1

απο τον Πεσετέρο..
Ένας νωθρός, ασύνδετος και πάνω απ'όλα αγχωμένος Ολυμπιακός κατάφερε να κάνει ντέρμπι το ματς με τη Λάρισα αλλά τελικά πήρε την πολύτιμη νίκη με 2-1 χάρη σε ένα δεκάλεπτο ξέσπασμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Μέχρι τότε οι παίκτες του - υπό διωγμόν - Ζίκο δεν μπορούσαν να βρούν τρόπους να διασπάσουν την άμυνα της Λάρισας, πλην της μεγάλης ευκαιρίας του Μήτρογλου στο 6' του αγώνα. Η Λάρισα μείωσε το σκορ με ένα μακρινό σουτ στο 81' και το άγχος έκοψε τα γόνατα των παικτών του Ολυμπιακού που έφερναν στο μυαλό του κόσμου τα εφιαλτικά σενάρια των αγώνων με Ηρακλή και ΠΑΣ Γιάννινα. Η λήξη του αγώνα έφερε το τρίποντο για τον Ολυμπιακό με τον (λιγοστό) κόσμο ο οποίος στήριξε την ομάδα καθ'όλη τη διάρκεια του αγώνα να ξεσπάει σε αποδοκιμασίες στην εξέδρα, ρίχνοντας το μπαλάκι στην διοίκηση και δη στον πρόεδρο, που ενημερώνεται μεν για το μπάχαλο που επικρατεί σε όλα τα επίπεδα, αλλά οι διακοπές, διακοπές. Όλα κι όλα.....