3 Μαΐ 2010

Ολυμπιακός-Δικεφαλη κοτα 2-1

Σε μια απ'τις ελάχιστες καλές εμφανίσεις του φέτος, ο Ολυμπιακός κέρδισε πιο εύκολα απ'ότι δείχνει το τελικό 2-1 την ΑΕΚ, αφού έχασε σωρεία ευκαιριών να βάλει τουλάχιστον άλλα τόσα! Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός στο κατ'ευφημισμόν ντέρμπι είχε 10 τελικές προσπάθειες, εκ των οποίων οι 2 είχαν καταλήξει σε γκολ και άλλες τρείς στα δοκάρια της ΑΕΚ. Στο δεύτερο ημίχρονο η έλλειψη σωστής προετοιμασίας έκανε την εμφάνιση της, η ομάδα κουράστηκε, έδωσε χώρο στην ΑΕΚ και απειλήθηκε με ισοφάριση στο διάστημα 60' - 70' αλλά από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που έχασε την ευκαιρία να της βάλει... άλλα τόσα και να της το βουλώσει, αλλά πότε ο Σάχα και πότε τα δοκάρια του κράτησαν το σκορ σε... κόσμια επίπεδα. Κορυφαίος από πλευράς Ολυμπιακού ο Ντουντού που όργωσε το γήπεδο, ήταν μέσα σχεδόν σε όλες τις φάσεις, αλλά δυστυχώς δέχθηκε την κίτρινη κάρτα και θα απουσιάσει σε δύο απ'τους επόμενους αγώνες. Πολύ καλός και ο Όσκαρ, ενώ οι Μαρέσκα - Ντάρμπισιρ και Ντάτολο βοήθησαν σημαντικά στο πρώτο ημίχρονο. Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός έφτασε τους 7 βαθμούς και παραμένει ισόβαθμος με τον ΠΑΟΚ που κέρδισε τον Άρη με 2-0 στην Τούμπα, κάνοντας έτσι την επερχόμενη "κόντρα" των δύο ομάδων στην Τούμπα "ντέρμπι κορυφής"...