25 Μαΐ 2010

ΠΟΛΟ - Ολυμπιακός - Πανιώνιος 7-6

Το 13ο Κύπελλο στην ιστορία του κατέκτησε ο Ολυμπιακός δια χειρός του μεγάλου αρχηγού του. Η κορυφαία ελληνική ομάδα νίκησε στην παράταση με 7-6 τον Πανιώνιο σε ένα συγκλονιστικό τελικό.

Είναι απλήρωτοι, με ψυχολογία καταρακωμένη, όμως φοράνε το σκουφάκι του Ολυμπιακού και αυτό από μόνο του δημιουργεί απαιτήσεις... Στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων, έκαναν το χρέος τους, έστω και αν τα χρειάστηκαν για τα καλά, όμως σημασία έχει ότι η κορυφαία ομάδα της ελληνικής υδατοσφαίρισης κατέκτησε ένα ακόμη τρόπαιο. Το 13ο Κύπελλο της ιστορίας του Ολυμπιακού είναι γεγονός (πέμπτο συνεχόμενο), ξεπερνώντας και τον άλλοτε κραταιό Εθνικό, ο οποίος πλέον βλέπει την "πλάτη" των ερυθρολεύκων.

Παράλληλα, ο μεγάλος αρχηγός, Θοδωρής Χατζηθεοδώρου, έφτασε τους 25 τίτλους στην καριέρα του, φτάνοντας τον Φραγκίσκο Αλβέρτη, ο οποίος θα περιοριστεί στην δεύτερη θέση μόλις ο ερυθρόλευκος κάπτεν σηκώσει και το φετινό πρωτάθλημα. Μάλιστα, χάρη σε δικό του γκολ 8'' πριν το τέλος της παράτασης μπήκε μπροστά στο σκορ η ομάδα του Πειραιά, σφραγίζοντας την Κούπα στο Κολυμβητήριο της Σύρου. Ο Ολυμπιακός ήταν και πάλι πιστός στο ραντεβού με την ιστορία του, πιστοποιώντας ότι γι' αυτό τον σύλλογο πράγματι οι Κούπες είναι αμέτρητες...

Ο αγώνας

Ο τελικός ξεκίνησε μουδιασμένα για τους Πειραιώτες, που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με τέρμα του Παπαδόγκωνα στον παίκτη παραπάνω, για να ισοφαρίσει με σουτ από την περιφέρεια ο εξαιρετικός, Τάσος Σχίζας. Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου οκταλέπτου, οι Αντώνης Βλοντάκης και Δημήτρης Μάζης είχαν ήδη από δυο αποβολές, ενώ ο Μπεριστιάνος με τέρμα στην κόντρα έβαλε και πάλι μπροστά τους κυανέρυθρους, που είχαν φέρει τον αγώνα στα δικά τους μέτρα.

Η καλή άμυνα των Πειραιωτών συνεχίστηκε, με αποτέλεσμα να μην δεχτούν ούτε ένα τέρμα στην δεύτερη περίοδο, διάστημα που η επίθεση δεν λειτούργησε και πάλι καλά. Ένα τέρμα του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου ξεκλείδωσε την άμυνα του Πανιωνίου, ο Φλέγκας νικήθηκε ύστερα από αρκετή ώρα και το ματς ξεκινούσε και πάλι από την αρχή. Το 2-2 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου, κάτι που φανέρωνε ότι θα ακολουθούσε ένα κλειστό παιχνίδι, με τον πιο ψύχραιμο στο τέλος να πανηγυρίζει. Επειδή, λοιπόν, το πόλο στην Ελλάδα είναι ένα άθλημα, που στο τέλος νικάει πάντα ο Ολυμπιακός, έτσι συνέβη και σε αυτή την περίπτωση.

Η τρίτη περίοδος πήγε καλά για τους Πειραιώτες, οι οποίοι συνέχισαν δυνατά στην άμυνα, ο Νίκος Δεληγιάννης σκούπιζε τα πάντα πίσω και στην επίθεση οι Σχίζας και Ντόσκας έφεραν την ομάδα στο +2, 4-2. Φαινόταν, λοιπόν, ότι τα πάντα είχαν πάρει τον δρόμο τους, όμως η ομάδα του Μάκη Βολτυράκη είχε άλλη άποψη και κατάφερε να επιστρέψει στον αγώνα και να γίνει εκ νέου ανταγωνιστική. Η αρχή της αντεπίθεσης έγινε με τον Γιώργο Κατσαούνη και το 4-3 ήταν το σκορ στο φινάλε του οκταλέπτου.

Ο Δημήτρης Μάζης ισοφάρισε για τον Πανιώνιο στον παίκτη παραπάνω, ενώ από θέση φουνταριστού ο Γιώργος Αφρουδάκης έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό. Όμως, ένα καταπληκτικό τέρμα του Μίραλη από την κορυφή με ψιλοκρεμαστό σουτ διαμόρφωσε το 5-5, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα. Στις τελευταίες επιθέσεις δεν σημειώθηκε κάποιο τέρμα και έτσι οι δυο ομάδες θα οδηγούνταν στα δυο τρίλεπτα της παράτασης.

Τα πάντα ήταν ρευστά και ανοιχτά, επομένως χρειαζόταν μεγάλη προσοχή για τις δυο ομάδες. Ο Μίραλης αρχικά έκανε το 5-6 για τον Πανιώνιο με εκτέλεση πέναλτι, αλλά οι ερυθρόλευκοι ευτύχησαν να ισοφαρίσουν γρήγορα με τέρμα του Θεοδωρόπουλου από την περιφέρεια στον παίκτη παραπάνω. Το 6-6 δεν άλλαξε προτου πάνε οι ομάδες στο δεύτερο τρίλεπτο και εκεί μίλησε ο αρχηγός όπως τόσες και τόσες φορές. Ο Χατζηθεοδώρου πήρε την μπάλα και ενώ η ομάδα του είχε τον παίκτη παραπάνω, εξαπέλυσε έναν κεραυνό και την κάρφωσε στην αριστερή γωνία του Φλέγκα, που δεν μπορούσε να κάνει τίποτα.

Αυτό ήταν... Ο τελικός είχε μόλις 8'' για να ολοκληρωθεί, τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε ένα ακόμη τρόπαιο, από τα πολλά που έχει στην πλούσια συλλογή του. Πλέον, στόχος είναι το πρωτάθλημα, το οποίο θα παιχτεί μάλλον με τον ίδιο αντίπαλο και στόχος είναι να έρθει η Κούπα με "σκούπα" απέναντι στους κυανέρυθρους, προκειμένου να διατηρηθεί και το αήττητο στην Α1.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 1-0, 2-1, 1-2.

Τα τρίλεπτα της παράτασης: 1-1, 1-0.

Η διακύμανση του σκορ: 0-1 Παπαδόγκωνας (π.π.), 1-1 Σχίζας (περιφέρεια), 1-2 Μπεριστιάνος (περιφέρεια), 2-2 Χατζηθεοδώρου (π.π.), 3-2 Σχίζας (π.π.), 4-2 Ντόσκας (κόντρα), 4-3 Κατσαούνης (περιφέρεια), 4-4 Μάζης (π.π.), 5-4 Γ. Αφρουδάκης (φουνταριστός), 5-5 Μιράλης (περιφέρεια), 5-6 Μιράλης (πέναλτι), 6-6 Θεοδωρόπουλος (π.π.), 7-6 Χατζηθεοδώρου (π.π.).

Ο Ολυμπιακός είχε 4/14 με παίκτη παραπάνω, ένα γκολ από την περιφέρεια, ένα στην κόντρα και ένα από θέση φουνταριστού. Ο Πανιώνιος είχε 2/12 με παίκτη παραπάνω, 1/1 πέναλτι και τρία γκολ από την περιφέρεια.

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βαγγέλης Πάτερος): Δεληγιάννης, Μυλωνάκης, Δελακάς, Φουντούλης, Χατζηθοεδώρου 2, Θεοδωρόπουλος 1, Χρ.Αφρουδάκης, Ντόσκας 1, Γ.Αφρουδάκης 1, Κομάντινα, Βλοντάκης, Σχίζας 2, Φλώρος.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μάκης Βολτυράκης): Φλέγκας, Μιράλης 2, Μάζης 1, Κοκκινάκης, Θωμάκος, Κουκής, Παπαδόγκωνας 1, Χατς, Μουρίκης, Μπεριστιάνος 1, Κατσαούνης 1, Καπότσης, Γαλανίδης.

Πολυτιμότερος παίκτης του 11ου φάιναλ φορ αναδείχθηκε ο Θοδωρής Χατζηθεοδώρου του Ολυμπιακού, καλύτερος τερματοφύλακας ο Κώστας Φλέγκας του Πανιωνίου και πρώτος σκόρερ ο συμπαίκτης του Ανδρέας Μιράλης με 7 γκολ.